Moja wczorajsza wyprawa do lasu okazała się bardzo udana, bo wróciliśmy z pełnymi koszykami pachnących grzybów. Dlatego z części z nich przygotowałam pyszne risotto z podgrzybkami. Klasyczne, kremowe, z białym wytrawnym winem i odrobiną tymianku, a smak dopełnia spora ilość masła i tarty parmezan.
Składniki:
- 250 g świeżych podgrzybków
- 120 ml białego wytrawnego wina, najlepiej pinot grigio lub sauvignon blanc
- 100 g masła
- nieduża żółta cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1/2 łyżeczki suszonego tymianku
- 2-3 łyżki posiekanej natki pietruszki
- 200 g ryżu arborio
- garść tartego parmezanu lub grana padano
- sól, pieprz
Bulion warzywny:
- 2-3 marchewki
- mały kawałek selera
- nieduża pietruszka
- nieduża cebula lub kawałek pora
- 2-3 suszone grzyby
Wykonanie:
Potrzebny czas: 1 godzina
PORCJE: 3-4
- Bulion warzywny:
Najpierw obierz warzywa, umyj i zalej zimną wodą. Dodaj suszone grzyby oraz dopraw solą. Następnie gotuj przez około 30 minut. Bulionu powinno być ponad litr, w zależności od tego w jakim naczyniu będziesz przygotowywać risotto i na jakiej mocy palnika. W garnku prawdopodobnie zużyjesz mniej bulionu, ponieważ będzie on wolniej parował. Ja przygotowywałam swoje risotto na patelni, gdzie powierzchnia parowania była dość duża i zużyłam około 1,2 litra bulionu.
-
Grzyby oczyść z piachu i igliwia. Pokrój na mniejsze kawałki, umieść na sicie i przelej porządnie wrzątkiem.
-
Na patelni lub w większym garnku rozpuść sporą łyżkę masła. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, podsmażaj przez minutę, a następnie dodaj grzyby. Dopraw solą i sporą ilością pieprzu. Podsmażaj na średnim ogniu przez kilka do 10 minut. Powinny być dość dobrze podsmażone. Na koniec dodaj suszony tymianek i przemieszaj. Zawartość patelni przełóż na talerz.
-
Na tej samej patelni ponownie rozpuść pozostałą ilość masła. Dodaj bardzo drobno poszatkowaną cebulę i podsmażaj, aż się zeszkli. Wsyp 200 g suchego ryżu do risotto i dalej podsmażaj cały czas mieszając. Po 1-2 minutach wlej białe wytrawne wino, zwiększ ogień i cały czas mieszając ryż odczekaj chwilę, aż wino odparuje.
-
Zacznij wlewać gorący bulion, odmierzaj po około 1/2 szklanki. Ryż mieszaj cały czas, kiedy wchłonie wodę dolewaj bulionu. W między czasie dodaj podsmażone grzyby. Risotto powinno mieć dość rzadką konsystencję, a ryż ugotowany al dente. Kiedy uznasz, że danie jest gotowe, zdejmij z palnika i dodaj tarty parmezan. Dokładnie wymieszaj. Jeśli ponownie wchłonie bulion, dolej i wymieszaj.
-
Na koniec gotowe danie przełóż na talerze i oprósz natką pietruszki.