Gallette z wiśniami i migdałami to tarta w stylu rustykalnym, przy robienie której nie musicie się specjalnie starać, żeby wyglądała idealnie. Właśnie za to, poza tym że jest też smakuje pysznie, ją uwielbiam. Pyszne ciepłe wiśnie, półkruche ciasto i płatki migdałów, które przyjemnie chrupią po upieczeniu. Czy może być coś lepszego? Może, jeśli zjecie ją na ciepło z gałką lodów waniliowych.
Składniki:
- 450 g mrożonych wiśnie (lub świeżych)
- 5 łyżek brązowego cukru
- 3 łyżeczki mąki ziemniaczanej
- opakowanie cukru waniliowego (do posypania ciasta)
- jajko do nasmarowania ciasta
Spód:
- 2 szklanki mąki
- płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- pół szklanki brązowego cukru
- 100 g zimnego masła
- 6 łyżek zimnej wody (30 ml)
Wykonanie:
Potrzebny czas: 59 minut
-
Najpierw mrożone wiśnie zostaw na noc na sitku włożonym w miskę. Tak, żeby po rozmrożeniu były odsączone z soku.
- Spód:
W misce wymieszaj mąkę, proszek do pieczenia, cukier, a następnie dodaj pokrojone w kostkę zimne masło. Całość rozcieraj palcami przez chwilę. Dodaj 30 ml zimnej wody i dalej zagniataj , aż uzyskasz jednolitą zwartą konsystencję. Surowe ciasto zawiń w papier do pieczenia i wstaw do lodówki na około 30 minut.
-
Odsączone wiśnie wymieszaj z cukrem. Mąkę ziemniaczaną wymieszaj z 2-3 łyżkami soku, który pozostał po odsączeniu wiśni, wlej do owoców i wymieszaj. Dzięki temu w wiśniach nie będzie grudek mąki ziemniaczanej po upieczeniu.
-
Ciasto rozwałkuj na okrągły placek o grubości około 1,5-2 cm. Na środku rozłóż wiśnie. Pozostaw około 5 cm wolnego brzegu na zwinięcie ciasta.
-
Brzegi ciasta zawiń do środka, na zakładkę, przykrywając część wiśni. Następnie posmaruj je roztrzepanym jajkiem i oprósz cukrem waniliowym.
Na koniec wiśnie obsyp płatkami migdałów. -
Piecz w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni C przez około 35 – 45 minut.
Jak Ci smakowało moje gallette z wiśniami? Jeśli szukasz innych pomysłów na wypieki, to sprawdź też moje przepisy na babeczki podwójnie czekoladowe z sosem karmelowym, tartę ze słonym karmelem i czekoladą lub tartę z brzoskwiniami w stylu rustykalnym.
Ciasto ma jeden duży minus – znika szybciej niż się robi 😉 A tak na poważnie, jest naprawdę bardzo smaczne i to nawet bez lodów 😛
U mnie było podobnie ;), cieszę się, że smakowało 🙂